Historia parafii

Historia parafii Krzaki sięga początku lat 70-tych XX w. W związku z tym, że parafia Pysznica była bardzo rozległa, ksiądz prałat Władysław Szubarga zabiegał o nowe punkty duszpasterskie. Do ówczesnego kościoła parafialnego w Pysznicy było daleko, więc w miejscowościach wchodzących obecnie w skład parafii Krzaki, zaczęto odprawiać Msze święte w domach. W domach prowadzona była również nauka religii. Księża z Pysznicy przyjeżdżali odprawiać nabożeństwa i uczyć religii do Krzaków, Słomianej i do Studzieńca.

Jednakże były to rozwiązania prowizoryczne, w każdej chwili mogło się okazać, że nie ma miejsca na odprawianie Mszy św., czy na naukę religii. Taka sytuacja zaistniała w Krzakach. Po wielu poszukiwaniach prowadzonych przez księdza prałata Władysława Szubargę, udało się znaleźć miejsce na sprawowanie kultu w miejscowości Krzaki. Plac na kościół obiecał księdzu prałatowi Paweł Krzal zamieszkały na ul. Misorowe. Jednakże we wrześniu 1972 r. zmarł i już jego córka Teresa Ragan udostępniła plac wraz z budynkami, kościołowi. Od razu rozpoczęły się prace adaptacyjne przy stodole, aby ją dostosować do odprawiania Mszy św. Dzięki ogromnemu zapałowi, zaangażowaniu i odwadze: tak wiernych, księży, jak i ofiarodawczyni prześladowanej z tego powodu, udało się bardzo szybko utworzyć  ten pierwszy kościół.

Już 1 stycznia 1974 r. ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk – ordynariusz diecezji przemyskiej, poświęcił kaplicę w Krzakach pod wezwaniem Bożego Narodzenia. Jednocześnie ks. biskup Ignacy Tokarczuk, doceniając postawę mieszkańców, którzy mimo wielu przeciwności ze strony ówczesnych władz, z pełną determinacją dążyli do wybudowania swojego kościoła, dekretem z 14 czerwca 1974 r. utworzył parafię Krzaki. Pierwszym proboszczem nowej parafii został ks. Henryk Borcz, dotychczasowy wikariusz parafii Pysznica. Jednakże nie było miejsca w Krzakach, gdzie mógłby zamieszkać kapłan. Rozpoczęło się więc przystosowywanie ofiarowanego domu poprzez jego obudowywanie, aby utworzyć plebanię dla księdza proboszcza.

W skład parafii obok Krzaków i Słomianej, wszedł również Studzieniec. Tutaj Msze św. odbywały się najpierw w domu Piotra Sobiło. Gdy Karol Butryn przekazał swoją działkę i dom na kościół, rozpoczęły się prace przy adaptacji tego domu na świątynię. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i kolejnego proboszcza ks. Tadeusza Szurleja, już w 1977 r. Studzieniec miał swój kościół.

23 października 1977 r. ksiądz biskup Bolesław Taborski poświęcił kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Studzieńcu i plebanię w Krzakach. Te dwa dzieła mieszkańców parafii Krzaki, wpisały się w obchody pięknego jubileuszu 600-lecia diecezji przemyskiej.

W 1980 r. proboszczem parafii Krzaki został ksiądz Andrzej Bobola. Już wtedy zaczęto myśleć o budowie nowego kościoła parafialnego i plebanii, ale w nowym miejscu, przy ulicy Nowej. W tym celu zakupiono działkę od Leśnej Wspólnoty Gruntowo-Serwitutowej w Kłyżowie.

Nowy kościół o powierzchni 350 m2 zaprojektował inżynier architekt Roman Orlewski z Rzeszowa. Pracami budowlanymi kierował najpierw majster Jan Piotrowski z Kłyżowa, a po nim majster Jan Sobiło z Zarzecza. I znów dzięki ogromnemu zaangażowaniu wiernych z całej parafii; tak w kraju, jak i za granicą, również przy pomocy sąsiednich parafii – już 25 lipca 1982 r. ksiądz biskup Bolesław Taborski poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół. 18 sierpnia 1985 r. ks. biskup Stefan Moskwa poświęcił w Krzakach kościół parafialny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Wielkim wysiłkiem parafian z kraju i z zagranicy oraz dzięki ogromnemu zaangażowaniu księdza proboszcza Andrzeja Boboli, powstał jeszcze jeden kościół w parafii – w Studzieńcu. Tutaj również zaplanowano budowę kościoła w nowym miejscu. W tym celu parafia zakupiła działkę od Adama i Kazimiery Sobiło. Kościół zaprojektował i nadzór nad budową prowadził inż. Zbigniew Konopka ze Stalowej Woli. Majstrem budowy był pan Marian z parafii Pobiedno z dawnego województwa krośnieńskiego. Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, przywieziony z Ziemi Świętej poświęcił ksiądz biskup Edward Frankowski. W dniu 19 grudnia 1999 r. uroczystego poświęcenia kościoła w Studzieńcu dokonał ksiądz biskup Marian Zimałek.

Kościół w Studzieńcu jest votum tej części parafii: mieszkańców Studzieńca, Targowiska i Kuziorów na Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa Roku 2000.

Niemal od początku powstania parafii istniało przekonanie, a ks. proboszcz Tadeusz Szurlej podnosił, iż potrzebny jest na miejscu cmentarz parafialny. Od zawsze mieszkańcy okolicznych miejscowości grzebani byli na cmentarzu parafialnym w Pysznicy. Po wybudowaniu kościołów, ksiądz proboszcz Andrzej Bobola podjął starania o utworzenie cmentarza w Krzakach. Dzięki zaangażowaniu i pomocy; tak parafian, jak i przyjaciół parafii spoza jej terenu, udało się tego dzieła dokonać. 29 czerwca 2007 r. poświęcony został w miejscowości Krzaki, cmentarz parafialny.

Księża proboszczowie w parafii Krzaki:                                        

  • 1974 r. do 1976 r. – ks. HENRYK BORCZ
  • 1976 r. do 1979 r. – ks. TADEUSZ SZURLEJ
  • od 1979 r. do 1980 r. – ks. ZDZISŁAW ŻÓŁKIEWICZ
  • od 1980 r. do 2013 r. – ks. ANDRZEJ BOBOLA
  • od 2013 r. do 2018 r. – ks. HENRYK KRÓL
  • od 2018 r. – ks. STANISŁAW KURAŚ

Kancelaria parafialna

Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 18:30-19:00

Nabożeństwa

KRZAKI

Msze święte:

niedziele i święta: 7:30, 11:30
pn-sb: 18:00, zimą 17:00
św. państw. zniesione: 9:00, 18:00

Codziennie 45 minut przed Mszą świętą odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosiedzia i Różaniec.

W każdą środę – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podziękowania i prośby proszę składać w skrzynce na stoliku.

STUDZIENIEC

Msze święte:

niedziele i święta: 9:30
pn-sb 16:30, zimą 15:30

Zawsze przed Mszą św. odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia i Różaniec

www.000webhost.com